Pierwszy w Polsce montaż rozliczeniowego układu pomiarowego pośredniego z wykorzystaniem napięciowych przekładników małej mocy pasywnych (sensorów) w złączu SN na terenie ENERGA-OPERATOR SA.
Pod koniec września tego roku zamontowaliśmy w sieci SN po raz pierwszy w Polsce układ pomiarowy pośredni, do rozliczenia energii elektrycznej wykorzystujący napięciowe przekładniki małej mocy pasywne (sensory).
Pilotażowy układ pomiarowy zamontowany został w złączu kablowym średniego napięcia w Gdyni, przy ul. Bydgoskiej. Rozwiązanie to, po szczegółowej weryfikacji, dopuścił do montażu Zespół techniczny ds. aparatury pomiarowej działający przy Radzie Technicznej EOP wraz z Sekcją Standardów Technicznych i przedstawicielami Departamentu Pomiarów. Nowe rozwiązanie pozwala na pomiar energii w miejscu jej dostarczania bez konieczności wykonywania dodatkowych obliczeń wyznaczających straty i bez rozbudowy rozdzielnicy SN o konwencjonalne pole pomiarowe, które musi być uwzględnione w konstrukcji rozdzielnic przy obecnym sposobie pomiarów.
Zastosowane rozwiązanie pozwala na rezygnację z klasycznych przekładników napięciowych SN, na rzecz przekładników małej mocy (sensorów) montowanych bezpośrednio w konektorowych głowicach kablowych. W celu dostosowania napięcia podawanego prze sensor do znormalizowanych (metrologicznych) napięć pomiarowych, zastosowano pomiarowy wzmacniacz napięcia VMA (Voltage Metering Amplifier) opracowany przez Austriacką firmę Zelisko (produkującą również sensory). Opracowany zestaw sensorów i wzmacniacza pozwala uzyskać klasę pomiarową 0,2, a weryfikacja parametrów całego zestawu potwierdzona jest Świadectwem Wzorcowania GUM zgodnie z PN-EN ISO/IEC 17025. W pomiarze prądu zastosowano przekładnik prądowy kablowy firmy Zelisko typu: 1PRK-6, 75/5 A o klasie 0,2s spełniający standardy EOP.
W układzie pomiarowym zastosowano licznik elektroniczny typu EQM firmy Pozyton wraz z dedykowanym zasilaczem, a sposób mocowania układu w rozdzielnicy SN i szafkę pomiarową opracowała i wykonała Firma Lamel Rozdzielnice.
Testowy montaż prototypowego układu pomiarowego ma na celu sprawdzenie poprawności pomiaru energii elektrycznej w porównaniu z istniejącym układem pomiarowym w abonenckiej stacji transformatorowej zasilanej z przedmiotowego złącza SN i został wykonany przez firmę Zakład Obsługi Energetyki (grupa Technitel), będącą dystrybutorem produków producenta sensorów i wzmacniacza VMA firmę Zelisko. Po zakończeniu testu (który planowany jest na co najmniej kilka miesięcy) i potwierdzeniu poprawności działania całego układu planowane jest dopuszczenie rozwiązania do stosowania w EOP, co pozwala m.in. na montaż pomiaru np. w złączu SN w miejscu granicy stron pomiędzy EOP a Odbiorcą (co dotychczas z powodów technicznych było niemożliwe).
Krzysztof Mamos
Dyrektor ds. Rozwoju i Handlu
Articles
ROZLICZENIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ ZA POMOCĄ SENSORÓW
- 2569