SŁOWNIK ENERGETYKA
 
  A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z
Zabezpieczenie główne instalacji

Pierwsze za układem pomiarowo - rozliczeniowym /patrząc od strony zasilania/ zabezpieczenie nadmiarowo - prądowe instalacji i urządzeń odbiorczych , plombowane przez Zakład Energetyczny.
 
Zabezpieczenie przedlicznikowe

Najbliższe zabezpieczenie przed układem pomiarowo - rozliczeniowym, patrząc od strony zasilania, niedostępne dla odbiorcy i osób postronnych, oplombowane przez Zakład Energetyczny.
 
Zapad napięcia

To nagłe obniżenie wartości skutecznej napięcia w przedziale od 90% do 1% napięcia deklarowanego. Po upływie pewnego czasu (od kilku okresów do nawet kilkudziesięciu sekund) poziom napięcia wraca do wartości początkowej lub jej zbliżonej.
 
Ziemia odniesienia

Obszar ziemi znajdujący się poza strefą wpływu uziomu lub układu uziemiającego, tj. obszar w którym różnica potencjałów dwóch dowolnych punktów nie zmienia się pod wpływem prądu uziomowego.
 
Zwarcie

Zmniejszenie rezystancji obwodu elektrycznego do minimalnej wartości, powstające najczęściej wskutek przypadkowego połączenia się przewodów obwodu.
 
Zwiernik

Łącznik przeznaczony do inicjowania samoczynnego wyłączania linii zasilających pracujących w układzie blokowym, spowodowanego jednofazowym załączeniem na zwarcie.
 
 

Słownik energetyka

Szukaj z Google