SŁOWNIK ENERGETYKA
 
  A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z
Licznik energii elektrycznej

To układ pomiarowy zużycia energii elektrycznej, instalowany na koszt przedsiębiorstwa energetycznego i będący jego własnością.
 
Łącznik

Element obwodu elektrycznego służący do wyłączania prądów roboczych i zwarciowych oraz stwarzania przerwy w obwodzie elektrycznym. Łączniki ze względu na zdolność łączeniową dzielimy na: odłączniki, rozłączniki i wyłączniki.
 
Łuk elektryczny

Tworzy się po zetknięciu dwóch przewodników metalowych ze źródła napięcia przy napięciu rzędu co najmniej 35V i następnie ich rozsunięciu na odległość kilku milimetrów. Wówczas obwód prądu nie przerywa się, natomiast przestrzeń między końcami rozsuniętych przewodników zostaje wypełniony przez jaskrawo świecący łuk, który stanowi połączenie elektryczne przez przewód gazowy. Temperatura łuku może sięgać nawet 4000 stopni Celsjusza.
 
Światłowód

Medium transmisyjne, falowód, który przenosi fale o częstotliwościach optycznych przy wykorzystaniu zjawiska całkowitego wewnętrznego dobicia. Wynaleziony w 1955roku zastosowanie w telekomunikacji znalazł dopiero 10 – 15 lat później, wraz ze wzrostem infrastruktury potrzebnej do obsługi rosnącej rzeszy użytkowników. Jego przewaga nad kablem miedzianym jest bezapelacyjna – przez jeden miedziany kabel można prowadzić jednocześnie 63 rozmowy, natomiast jedno włókno szklane światłowodu o średnicy 0,001 mm może obsłużyć kilkanaście tysięcy połączeń.
 
 

Słownik energetyka

Szukaj z Google